Menu overslaan

Tijgermug

De tijgermug (Aedes-soort) is een van de meest gevreesde invasieve soorten, aangezien ze zich snel aanpast aan verschillende klimaten en stedelijke omgevingen.

In Brussel werd in 2023 voor het eerst een tijgermug ontdekt. Naar verwachting zal deze mug de komende jaren steeds meer voorkomen in Brussel.

De tijgermug is een kleine zwarte mug en doorgaans 4 à 5 millimeter groot, maar kan tot 9 millimeter lang worden. Je herkent ze vooral aan de witte streep op haar achterhoofd en rug en de 5 witte strepen op haar poten, waarbij het laatste deeltje van haar achterpoten volledig wit is. In tegenstelling tot andere muggen is de tijgermug stil en vliegt ze traag, waardoor je ze moeilijker opmerkt.

Het grootste gevaar van de tijgermug is dat ze verschillende ziekteverwekkers kan overdragen. Zo is deze soort een van de belangrijkste dragers van het dengue- (knokkelkoorts), zika- en chikungunyavirus en kan ze ook het westnijlvirus overbrengen. De tijgermug is daarenboven erg agressief wanneer ze op zoek is naar een bloedmaaltijd.

Om zich voort te planten heeft de tijgermug water nodig, met een sterke voorkeur voor door de mens gecreëerd stilstaand water. Daar zijn namelijk veel minder natuurlijke vijanden dan bijvoorbeeld in rivieren of kanalen.

5 tips om stilstaand water in je tuin of op je terras te vermijden:

  • Giet om de 5 dagen stilstaand water onder je bloempotten of in emmers weg;
  • Ververs om de 5 dagen het drinkwater van je hond, kat, kippen of konijnen;
  • Reinig regelmatig je dakgoten om stilstaand water te vermijden;
  • Plaats een net over je regenton of gebruik een deksel om de ton af te sluiten;
  • Draai kinderbadjes om.

Nuttige websites:

Denk je dat je een tijgermug gezien hebt? Dan kun je deelnemen aan het monitoringproject van Sciensano en het Instituut voor Tropische Geneeskunde (ITG). Maak een foto een volg de verschillende stappen via Melding | Muggen-surveillance om een melding te maken.

Nuttige informatie:

Muggentoezicht België
De tijgermug | Vivalis

Meer informatie over de ziektes die de tijgermug kan overbrengen:

Dengue (knokkelkoorts) | sciensano.be
Zika | sciensano.be
Chikungunya | sciensano.be

Laatste verandering: 2025-08-25 10:30:48